11 elementów, które wpływają na komfort pracy w biurze coworkingowym

Praca w biurze coworkingowym to świetna alternatywa dla home office. Jednak aby korzystanie z powierzchni elastycznych miało sens, trzeba wybrać miejsce, które zapewni Ci maksymalny komfort działania. Dlatego podczas porównywania ofert zwróć uwagę nie tylko na cenę za biurko w coworkingu czy lokalizację. Równie ważne są warunki, których możesz tam oczekiwać. Pamiętaj: każdy ma inne potrzeby. Czytając, oceń więc, które z wymienionych przez nas elementów są dla Ciebie mniej, a które bardziej istotne.

1. Ergonomiczne fotele w biurze coworkingowym

Charakter twojej pracy sprawia, że będziesz spędzać w coworkingu wiele godzin „przykuty” do biurka? Jeśli tak, koniecznie zwróć uwagę na to, czy jego przestrzeń została zaaranżowana zgodnie z zasadami ergonomii. Kluczowa kwestia to jakość foteli biurowych. O ile planujesz „przysiąść” przy komputerze na 2-3 godziny dziennie, wystarczy standardowe krzesło. Jednak jeżeli będą to dłuższe sesje, które spędzisz na stukaniu w klawiaturę, upewnij się, że możesz liczyć na typowo biurowe meble. Kręgosłup będzie Ci wdzięczny!

2. Biurka do pracy na stojąco

Kolejny element, który można wpisać w kategorię ergonomii pracy. Przysłowiowe (i dosłowne) siedzenie za biurkiem przez 8 godzin dziennie nie wpływa zbyt korzystnie na organizm. Mogą się pojawić problemy z krążeniem krwi w nogach, wrażenie „zastania”, a także dolegliwości ze strony kręgosłupa – nawet, jeśli jesteś młodą i bardzo aktywną fizycznie osobą.

Odpowiedzią na to wyzwanie mogą być biurka do pracy na stojąco lub takie, których wysokość można szybko zmienić. Dlaczego? Ponieważ są zadania, które z powodzeniem wykonasz, stojąc. W efekcie nie będziesz musiał przerywać działania, żeby „rozprostować kości”. To rozwiązanie, które bardzo szybko docenisz!

3. Szybka sieć Wi-Fi

W teorii dostęp do internetu bezprzewodowego w biurze coworkingowym to „oczywista oczywistość”. W praktyce – też. Ale warto dopytać, jakiej prędkości łącze jest zapewniane. To szczególnie istotne, jeżeli podczas pracy pobierasz/wysyłasz duże pliki graficzne albo prowadzisz wideorozmowy. Przy słabym Wi-Fi możesz się poczuć sfrustrowany.

4. Dostęp do urządzeń biurowych (drukarka, skaner, ksero)

Twoja praca od czasu do czasu wymaga wydrukowania dodatkowych materiałów albo przesłania podpisanych i zeskanowanych dokumentów? Jeżeli tak, upewnij się, że będziesz mógł wykonać te czynności w biurze coworkingowym. Dzięki temu zaoszczędzisz czas – nie będzie konieczne przygotowywanie dokumentacji, ani noszenie ze sobą ciężkich materiałów do biura. Wszystko załatwisz na miejscu.

W dobrych biurach coworkingowych jest dostępne co najmniej jedno urządzenie wielofunkcyjne, z którego może skorzystać każda osoba wynajmująca powierzchnię elastyczną. Zasady użytkowania takiego sprzętu mogą być zróżnicowane – warto o to dopytać.

5. Darmowa woda

Mała rzecz, a cieszy! Zwłaszcza, że dobre nawodnienie w czasie pracy jest bardzo ważne – pozwala zachować wyższy poziom koncentracji i lepsze samopoczucie. Owszem, możesz przynieść ze sobą butelkę wody czy ulubiony napój energetyczny. Jednak czasami w pośpiechu można o tym zapomnieć. Ogólnodostępny dystrybutor wody źródlanej sprawi, że nie będzie trzeba odrywać się od obowiązków i  biec do pobliskiego sklepu.

6. Darmowa kawa/herbata

Wypicie świeżo zaparzonej kawy lub herbaty – nie z papierowego kubeczka, ale z filiżanki – to prawdziwa przyjemność. Kilka łyków może dodać energii do działania i  poprawić nastrój. W wielu coworkingach te napoje są dostępne w cenie.  Najczęściej w pomieszczeniu socjalnym/kuchni znajdują się czajnik, a także ekspres do kawy, oraz wszystkie produkty potrzebne do przyrządzenia ulubionego napoju. Dzięki temu można się poczuć niemal jak w domu!

7. Strefa ciszy

Praca w coworkingu, w przestrzeni typu openspace może być bardzo inspirująca i pobudzać kreatywność. Działanie w takim miejscu pozwala też uniknąć poczucia osamotnienia – „przebywanie z ludźmi” to dobry zastrzyk energii. Sęk w tym, że są zadania, których wykonanie wymaga absolutnego skupienia:dogłębna analiza danych, przygotowanie tekstu oferty, itp. W takich sytuacjach typowy biurowy szum może być nie do przyjęcia.

Jeżeli Twoja praca wymaga od czasu do czasu maksymalnej koncentracji i ograniczenia do minimum rozpraszających bodźców – upewnij się, że w biurze coworkingowym jest strefa ciszy. To przestrzeń, która zazwyczaj jest dodatkowo wyciszona. Tu nie będziesz narażony na hałas.

Czytaj też: Biura elastyczne a praca zdalna – wykorzystaj coworking i zwiększ swoją produktywność

8. Budki telefoniczne

Prawdopodobnie twoja praca wymaga od Ciebie wykonywania telefonów. Część z nich prawdopodobnie jest natury poufnej. W takim przypadku trudno prowadzić rozmowę na openspace. Zwróć uwagę czy w miejscu, które wybierasz będziesz miał możliwość prowadzenia takich rozmów. Najczęściej proponowanym rozwiązaniem przez obiekty coworkingowe są tak zwane budki telefoniczne lub małe salki, które są dobrze izolowane akustycznie.

9. Strefa relaksu

Długie wykonywanie zadań, które wymagają maksymalnej koncentracji, sprawia, że pojawia się potrzeba odreagowania. Krótka, kilkunastominutowa przerwa przed wykonaniem kolejnego trudnego zadania może być sposobem na zebranie myśli. Przy biurku może być Ci trudno naprawdę oderwać się od obowiązków.

Dlatego dobrze, jeżeli biuro coworkingowe jest wyposażone w strefę relaksu. Może to być pokój socjalny z wygodnymi kanapami albo np. klimatyczna przestrzeń z tzw. bean bagami lub innymi komfortowymi siedziskami. Tu możesz odpocząć, porozmawiać z innymi użytkownikami coworkingu, a nawet przenieść się z pracą, by zyskać nową perspektywę.

10. Taras/ogród do dyspozycji

Po kilku godzinach patrzenia się w ekran komputera możesz mieć ochotę na chwilę przerwy i wzięcie głębszego oddechu. Świetny sposób na to, żeby odzyskać energię, to relaks na świeżym powietrzu. Czasami nawet kilka minut na zewnątrz działa lepiej niż najmocniejsza kawa. Jeżeli więc planujesz spędzać w biurze coworkingowym dużo czasu, sprawdź czy obiekt dysponuje tarasem albo ogrodem, w którym można przysiąść w słoneczny dzień. Kto wie? Może wykorzystasz tę przestrzeń również do kreatywnego działania – wychodzenie poza schematy i opracowywanie nowych koncepcji wymaga czasem także zmiany otoczenia.

Taras czy ogród mogą być również dobrymi miejscami na rozmowy z pozostałymi użytkownikami coworkingu i nawiązywanie ciekawych kontaktów.

11. Dostęp do biura coworkingowego 24h/7

Jednym z atutów bycia freelancerem jest brak sztywnych godzin pracy. A to oznacza, że możesz dopasować godziny aktywności zawodowych zarówno do życia prywatnego, jak i do swojego chronotypu. Pracujesz w nietypowych godzinach, np. bardzo wczesnym rankiem lub późnym wieczorem? Upewnij się, że coworking, w którym chcesz wynająć biurko, jest otwarty przez 24 godziny na dobę. Coraz więcej elastycznych powierzchni działa na tej zasadzie, więc znalezienie obiektu, który będzie dostępny zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba, nie będzie problemem.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze powierzchni elastycznej w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi czy Katowicach? Zgłoś się do nas, a podpowiemy, gdzie będziesz się czuć naprawdę komfortowo!