6 powodów dla których warto wynająć elastyczną powierzchnię biurową

Elastyczne powierzchnie biurowe są co raz popularniejsze. Jest wiele argumentów za tym, aby zdecydować się na taki model korzystania z powierzchni biurowej. Poniżej przedstawiamy te naszym zdaniem najistotniejsze. 

1. Duży wybór lokalizacji

Elastyczne powierzchnie biurowe przeżywały bardzo dynamiczny rozwój w latach 2016-2019. Dotyczyło to zarówno biur serwisowanych jak i ogólnie nazywanych coworkingów, ale praktycznie obiektów, gdzie w jednym miejscu połączone są biura serwisowane i części dedykowane wspólnej pracy. Dziś elastyczne biura na wynajem są bardzo popularną alternatywą dla tradycyjnego najmu biura. Nowe obiekty z usługami flex powstają w biurowcach, w centrum miast, ale powstają także takie położone bardziej lokalnie, w dzielnicach oddalonych od centrum. Swoje sieci obiektów z elastycznymi powierzchniami do pracy rozwijają firmy deweloperskie, budujące biurowce na wynajem, międzynarodowe sieci specjalizujące się wynajmie powierzchni flex, ale także, z sukcesami, prywatni inwestorzy. Lokalizacje w centrum miast są zdecydowanie większe i mogą pomieścić firmy poszukujące nawet powyżej 100-200 stanowisk dla swoich pracowników. Obiekty zlokalizowane dalej od centrum, poza innymi skupiskami innych biur na wynajem, będą zdecydowanie mniejsze. Ze względu na cały czas rosnąca popularność, także ze względu na inne wymierne korzyści (o których niżej), które uwidoczniły doświadczenia związane Covid-19, biuro elastyczne możesz znaleźć praktycznie tam, gdzie go potrzebujesz.

2. Możliwość podpisywania umów na dowolnie wskazany okres

Tytułowa elastyczność powierzchni flex to przede wszystkim okres najmu/korzystania z powierzchni biurowej. Możesz podpisać umowę na kilka miesięcy, a często także na czas nieoznaczony. Pozwala to reagować na wyzwania jakie stawia rynek. Pozwala na szybkie zakończenie umowy najmu. Jest to niezwykle ważny aspekt w przypadku, np. gdy firma potrzebuje zredukować koszty, ma mniej projektów, chce zmienić lokalizację, czy z powodu nieprzewidzianych wydarzeń, takich jak choćby pandemia Covid-19. Krótki okres zobowiązania pozwala również łatwiej przenieść się do większego biura jeśli nastąpi dynamiczny rozwój twojej organizacji.

3. Powierzchnie gotowe “na już”

Elastyczne powierzchnie biurowe mają tę zaletę, że są dostępne niemalże natychmiast (w zależności od wymaganej powierzchni). Daje to organizacji możliwość szybkiego i łatwego zapewnia dodatkowej powierzchni do pracy w przypadku nagłego przyrostu liczby pracowników, gdy firma dynamicznie się rozwija, czy rozpoczyna dodatkowe projekty. Zdecydowana większość elastycznych powierzchni biurowych, to przestrzenie w pełni wyposażone, umeblowane i gotowe do pracy. Oznacza to, że najemca nie musi ponosić wysokich kosztów adaptacji i tracić cennego czasu na przystosowanie wynajętej powierzchni do potrzeb pracowników. Warto zaznaczyć, że wiele elastycznych biur odznacza się wysmakowanym designem, wysokiej jakości materiałami oraz dobrze wyposażonymi powierzchniami wspólnymi np. kuchnia. To znacząco podnosi komfort pracy.

4. Wszystkie koszty wliczone w jedną opłatę członkowską

Tradycyjny najem biura wiąże się z wieloma dodatkowymi opłatami, które nie są uwzględnione w czynszu. Będą to na przykład koszty eksploatacyjne, sprzątanie powierzchni najmu lub internet. Powierzchnie elastyczne natomiast to jeden rachunek. W cenie zazwyczaj masz wszystko wliczone: korzystanie z powierzchni, media, obsługa recepcji, najczęściej również kawa i herbata. Jeden rachunek oznacza prostsze rozliczenie i brak dodatkowych czynności i kosztów administracyjnych. Takie rozwiązanie pozwala Ci łatwo kontrolować całość kosztów związanych z twoim biurem.

5. Brak konieczności ujmowania w sprawozdaniach finansowych firmy

Zgodnie z międzynarodowym standardem rachunkowości MSSF 16 najem długoterminowy musi zostać uwzględniony w sprawozdaniach finansowych jako zobowiązanie, co zwiększa wykazywany przez firmę poziom zadłużenia. Wymóg ten nie obowiązuje najmu krótkoterminowego poniżej 12 miesięcy, który jest traktowany jako bieżące koszty operacyjne, a zatem nie ma konieczności wykazywania go w bilansie.

6. Kreatywne środowisko pracy w hybrydowym modelu pracy

Designerskie przestrzenie, dzielenie miejsca pracy ze środowiskiem start-upów, freelancerów, osób z otwartym umysłem – to wszystko sprawia, że biura elastyczne sprzyjają kreatywności i innowacyjności. Dla niektórych firm jest to wręcz kluczowa zaleta wynajmowania takich powierzchni i szansa na nawiązanie relacji z potencjalnym klientem, podwykonawcą, wspólnikiem. Dzięki temu powierzchnia flex jest ciekawą alternatywą, w zależności od potrzeby, dla pracy zarówno z domu jak i z tradycyjnego biura w zyskującym popularność (a dla niektórych pracowników “must have”) hybrydowym modelu pracy.

Potrzebujesz pomocy przy szukani twojego nowego elastycznego biura. Skontaktuj się z nami.