Coworking a ESG

Kwestia zrównoważonego rozwoju stała się jednym z fundamentów nowoczesnej rzeczywistości. Wbrew pozorom, wcale nie chodzi wyłącznie o inwestycję w odnawialne źródła energii. Równie ważne jest uwzględnienie w tej perspektywie działalności biznesowej. Stąd tak wiele w ostatnim czasie mówi się o ESG. Dowiedz się, czym jest ta koncepcja i jak wiąże się z tym coworking oraz, szerzej, wynajem powierzchni elastycznych.

Co to jest ESG?

ESG jest skrótem od angielskiego określenia „Environmental, Social and Corporate Governance”. W tłumaczeniu na język polski chodzi o zarządzanie firmą w kontekście środowiskowym, społecznym oraz zgodnie z zasadami ładu korporacyjnego.

Są to czynniki pozaekonomiczne, ze względu na które ocenia się jakość działań podejmowanych przez firmę. Temat jest istotny, ponieważ już niebawem stanie się integralną częścią raportowania wymaganego przez prawo europejskie wobec spółek publicznych, jak i prywatnych. Tak wynika z projektu dyrektywy CSRD przedstawionego przez Komisję Europejską.

 

Zgodnie z jego założeniami, już od 2023 roku raportowaniu w tym kontekście będą podlegać duże organizacje, tj. te zatrudniające powyżej 250 pracowników. Natomiast od 2026 roku obowiązek ten ma dotyczyć wszystkich podmiotów zatrudniających więcej niż 10 osób.

To jednak nie wszystko. Działania zgodne z ESG przekładają się pozytywnie na wizerunek firmy, a przede wszystkim – na optymalizację kosztów operacyjnych. Dlatego warto już teraz przykładać większą wagę do zrównoważonego rozwoju.

Co w praktyce oznacza ESG?

Termin ESG warto rozłożyć na czynniki pierwsze – tak, aby zrozumieć, jakie dokładnie są wymagania w tych obszarach. Oto, co kryje się pod poszczególnymi elementami tego skrótu.

  • E, jak Environmental – to obszar związany z dbaniem o środowisko i klimat. Są to wszystkie kwestie związane z ekologicznym wymiarem działalności firmy. Chodzi tutaj nie tylko o przysłowiowe sadzenie drzew, ale przede wszystkim o odpowiedzialne ekologicznie wybory, które prowadzą do obniżenia śladu węglowego przedsiębiorstwa.
  • S, jak Social – to tematyka związana z dbałością o relacje społeczne, zarówno te z otoczeniem firmy, jak i wewnętrzne. W tym aspekcie istotne są np. takie kwestie jak dbałość o rozwój pracowników, uczestniczenie w lokalnych inicjatywach czy troska o przeciwdziałanie dyskryminacji w miejscu pracy.
  • G, jak Corporate Governance – to kwestie powiązane z zarządzeniem w duchu odpowiedzialności, etyki oraz transparentności działalności.

ESG a coworking: jak wiążą się te dwie kwestie?

Czy między ESG a coworkingiem istnieje jakieś powiązanie? Wbrew pozorom – jak najbardziej tak. Wynajem powierzchni elastycznych jest szczególnie istotny w kontekście dwóch pierwszych obszarów: środowiskowego i socjalnego.

Skąd to powiązanie? Powierzchnie elastyczne są ekologiczne, ponieważ:

  • zazwyczaj są ulokowane w miejscach, które są dobrze połączone z miastem komunikacją miejską – to zachęca pracowników do korzystania z metra czy tramwaju, a nie z samochodu. A to przekłada się na obniżenie śladu węglowego;
  • znajdują się w budynkach, w których są stosowane rozwiązania przyjazne środowisku – np. energooszczędne oświetlenie czy ogrzewanie,
  • pozwalają ograniczyć ilość miejsca zajmowanego przez firmę do rzeczywiście potrzebnego miejsca – biuro serwisowane można w dowolnym momencie pomniejszyć lub powiększyć.
  • meble biurowe są dostarczane przez operatora powierzchni elastycznych i nie zmieniają się po każdym najemcy – ograniczamy koszt środowiskowy utylizacji

Czytaj też: Jakie są rodzaje elastycznych powierzchni do pracy?

Korzystanie z takich miejsc ma również przełożenie na jakość kontaktów społecznych. Pracownicy korzystający z „elastycznych biurek” lub biura serwisowanego w przestrzeni flex, funkcjonują w przyjaznej, twórczej atmosferze. Mają też kontakt z innymi specjalistami i, nierzadko, szansę uczestnictwa w projektach organizowanych przez lokalną społeczność. Kolejny aspekt społeczny jest uwidoczniony, gdy abonament do powierzchni flex jest elementem polityki pracy hybrydowej firmy. W ten sposób firma zapewnia higienę pracy, w różnych miejscach i formułach – jak komu wygodniej.

Wniosek? Jeżeli chcesz, aby Twoja firma bardziej wpisała się w wymogi ESG, rozważ wynajem powierzchni elastycznej. Porozmawiaj o tym z naszymi ekspertami i dowiedz się więcej!