Dobra lokalizacja powierzchni biurowej, czyli jaka?

Jedną z pierwszych kwestii, które bierze się pod uwagę przy wynajmie powierzchni biurowej jest jej dobra lokalizacja. Ale co to tak naprawdę znaczy? Jeżeli oczekujesz na to pytanie bardzo konkretnej i jednoznacznej odpowiedzi, no cóż… musimy Cię rozczarować, bo taka nie istnieje. Wszystko zależy od tego, jak działasz i czego konkretnie potrzebujesz. Dlatego zamiast mówić Ci, co jest dobre, wskażemy aspekty, w których warto przeanalizować każdą ofertę pod kątem lokalizacji. Czytaj dalej i ułatw sobie wybór!

Lokalizacja powierzchni biurowej – co to tak naprawdę jest?

Na lokalizację powierzchni biurowej można patrzeć z dwóch perspektyw.

  • Po pierwsze, w kontekście umiejscowienia samego budynku na mapie miast. O tym najczęściej mówi się w kontekście lokalizacji.
  • Po drugie to kwestia umiejscowienia modułów biurowych, a nawet samych biurek w budynku – to również ma znaczenie dla komfortu pracowników, którzy będą przecież spędzać w firmie co najmniej po kilka godzin w ciągu dnia.

Przyjrzymy się bliżej obu tym kwestiom.

Ulokowanie powierzchni biurowej na mapie ma znaczenie

… i to nie tylko „prestiżowe”, a przede wszystkim funkcjonalne. Na co zwrócić uwagę w tym kontekście? Oto najważniejsze elementy.

Usytuowanie biurowca w konkretnej dzielnicy miasta

Jeśli biuro firmowe w Warszawie, to tylko w Śródmieściu? Jeżeli zależy Ci na dużym prestiżu lokalizacji, tak, aby zaimponować potencjalnym kontrahentom, a jednocześnie nie przejmujesz się wysokimi stawkami czynszu, to może być dobre wyjście. Ale nie jedyne.

Jeżeli nie obsługujesz w swojej siedzibie klientów i kontrahentów, możesz chcieć funkcjonować w spokojniejszym, bardziej kameralnym (i zazwyczaj mniej kosztownym) otoczeniu. Tam może też być łatwiej dotrzeć Twoim pracownikom w godzinach szczytu!

Czytaj też: Przewodnik wyboru biura

Łatwość dojazdu do biura

Nie chodzi tutaj wyłącznie o dojazd samochodem. W dużych metropoliach, a zwłaszcza w Warszawie, korzystanie z auta,  może być prawdziwą udręką. Dlatego coraz więcej pracowników korzysta z sieci komunikacji miejskiej. Stąd zdecydowanie ważniejsza jest niewielka odległość od metra, linii tramwajowych czy stacji kolei podmiejskiej. To położenie w miejscu, które znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ważnego węzła komunikacyjnego, jest najważniejsze. Taki punkt może być atrakcyjnym argumentem dla potencjalnych pracowników.

 

Klimat, który tworzą biurowiec i jego otoczenie

W popandemicznej rzeczywistości, w której priorytetami stały się równowaga między pracą a życiem prywatnym, i szeroko pojęty „dobrostan” pracowników, coraz chętniej wybierane są „klimatyczne” powierzchnie biurowe. Na przykład te w loftowym stylu, ulokowane w postindustrialnych budynkach albo na peryferiach, w pobliżu terenów zielonych, o nieco luźniejszym charakterze.

Takie przestrzenie mogą być świetnym miejscem do rozwijania kreatywnego biznesu i zapewnić twórczy nastrój do działania. Warto się nad nimi zastanowić.

Lokalizacja biura/biurka na wynajem w budynku

Przy wyborze lokalizacji nowej siedziby firmy warto też wziąć pod uwagę kwestię usytuowania modułu biurowego w budynku. Co ma znaczenie w tym kontekście?

Piętro, na którym znajduje się biuro

Chcesz wynająć biuro serwisowane w wieżowcu biurowym? Pytanie, czy lepsza będzie lokalizacja na niższej kondygnacji, czy na samej górze. Oba rozwiązania mają swoje zalety.

Z jednej strony, niska kondygnacja oznacza brak konieczności długiego oczekiwania na windę. W godzinach szczytu, nawet w budynkach z kilkoma szybkimi urządzeniami, może być potrzebnych kilka minut na dostanie się na właściwe piętro. A to może budzić frustrację czy powodować spóźnienia (znamy takie przypadki). Z drugiej strony nic nie zastąpi imponującego widoku na panoramę miasta, która rozpościera się z 20. czy 30. lub jeszcze wyższego poziomu. Taki obrazek może inspirować i relaksować. Wysokie piętra kojarzą się również z prestiżem.

Z drugiej strony niższe piętro to łatwiejszy dostęp do biura – można tu wejść po schodach lub szybciej dojechać windą (bez oczekiwania na to, że wsiądą/wysiądą j pasażerowie na kilkunastu innych kondygnacjach). Ale i widoki są znacznie mniej zachęcające.

Które rozwiązanie jest Ci bliższe?


Nasłonecznienie biura

Dostęp światła dziennego w biurze jest niezwykle ważny. Promienie słoneczne pobudzają do działania i wprawiają w dobry nastrój. Dlatego warto postawić na lokal z dużymi przeszkleniami. Ale uwaga, za dużo słońca o nieodpowiednich porach też może być problematyczne. Wyobraź sobie słońce rażące Cię w oczy, gdy chcesz skupić się na napisaniu ważnego raportu. Albo jego promienie odbijające się od ekranu monitora, zaburzające koncentrację. Te problemy można oczywiście rozwiązać – wystarczy, że w biurze są regulowane żaluzje czy rolety. Warto jednak wziąć tę kwestię pod uwagę, podobnie jak orientację względem stron Świata powierzchni biurowej.

I tak:

  • ekspozycja na wschód oznacza intensywne światło w godzinach porannych, ale także intensywne nagrzewania się wnętrza, tak że będzie w nim ciepło w typowych „porach biurowych” – może się więc okazać, że będzie trzeba zasłonić rolety na większą część dnia;
  • ekspozycja na zachód to światło słoneczne wpadające do wnętrza w godzinach popołudniowych, wcześniej będzie ono bardziej rozproszone. Jednak w zimowe poranki może być tu sennie;
  • ekspozycja południowa przekłada się na dostęp do naturalnego światła przez długie godziny, jednak przez część dnia w intensywnie upalny dzień będzie trzeba skorzystać z rolet lub żaluzji, a także klimatyzacji,
  • ekspozycja północna oznacza najsłabsze doświetlenie i konieczność częstszego korzystania z doświetlenia sztucznego.

Jak zatem widzisz, decyzji w związku z lokalizacją, które trzeba podjąć, jest sporo. Jeżeli masz wątpliwości i potrzebujesz porady, skontaktuj się z nami – podpowiemy!