Dostęp do coworkingu: pomysł na dodatkowy benefit dla pracownika zdalnego

Praca zdalna, na skutek pandemii COVID-19, z rzadko praktykowanego modelu zatrudnienia zmieniła się w standard. Dla pracowników to dobra wiadomość – rynek otworzył się przed nimi szerzej, ponieważ mogą szukać atrakcyjnych ofert nawet tysiące kilometrów od miejsca zamieszkania. Pracodawcy zyskali więcej możliwości rekrutacyjnych, jednak przekonanie do siebie wartościowego kandydata nie jest prostym zadaniem. Jednym z benefitów, które można zaoferować przy rekrutacji, jest dostęp do coworkingu. Zobacz, dlaczego!

Przedsiębiorca na rynku pracy zdalnej – szanse i wyzwania

Otwarcie się rynku na zdalne zatrudnienie sprawia, że przedsiębiorcy mogą poszukiwać dobrych pracowników bez ograniczeń geograficznych. Dzięki temu znalezienie „kandydata idealnego” – osoby z odpowiednim doświadczeniem oraz kompetencjami – stało się łatwiejsze. Poza tym prowadząc biznes oparty w dużej mierze na wirtualnej współpracy, można obniżyć koszty operacyjne. Jednak taka sytuacja wiąże się również z konkretnymi wyzwaniami. Ograniczenia „przestrzenne” związane z zatrudnieniem specjalistów skończyły się dla wielu firm. Dlatego o najlepszych ekspertów konkuruje wielu potencjalnych pracodawców. Trzeba zatem znaleźć argumenty, które przekonają przyszłego pracownika.

Czym przyciągnąć świetnego kandydata? Sam zdalny model pracy przestał być postrzegany jako benefit. Dobra pensja czy pakiet medyczny lub karnet na siłownię także stały się „oczywistością”. Dlatego pracodawca musi poszukać innych argumentów, które zachęcą do podjęcia współpracy.

Dobrym kierunkiem jest koncentracja na szeroko pojętym „dobrostanie” pracownika, a dokładniej na kwestii work-life balance. Warto spróbować ułatwić potencjalnemu kandydatowi oddzielenie życia zawodowego oraz osobistego. I tu właśnie wchodzi do gry inwestycja w dostęp do coworkingu.

Coworking: idealne rozwiązanie na problemy z home office

Jeśli praca zdalna, to w trybie home office? Dla wielu pracowników, którzy realizują swoje zadania w formacie online, taka jest właśnie rzeczywistość. Jednak praca w domu nie jest tak idealnym rozwiązaniem, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Na dłuższą metę może się wiązać m.in. z:

  • problemami z rozgraniczeniem między czasem na wykonywanie obowiązków a tym przeznaczonym na odpoczynek,
  • prokrastynacją i wydłużającymi się w nieskończoność godzinami pracy,
  • konfliktami rodzinnymi,
  • kłopotami z koncentracją,
  • ograniczeniem aktywności ruchowej – home office może zniechęcać do szeroko pojętego „ruszania się”,
  • izolacją społeczną.

Oczywiście nie zawsze tak jest, ale wielu pracowników zdalnych przyznaje, że wykonywanie wszystkich zadań w domu wiąże się z „brakiem odskoczni”. A to może stanowić zagrożenie także z perspektywy pracodawcy, któremu przecież zależy na tym, żeby nawiązać z dobrym kandydatem współpracę na lata. Nie będzie tak jednak, jeśli frustracja pracownika będzie rosła, a jakość jego pracy – spadała.

Dlatego coraz więcej firm oferujących możliwość pracy zdalnej wykupuje swoim pracownikom dostęp do coworkingów znajdujących się w pobliżu ich miejsca zamieszkania.

Coworking dla pracownika zdalnego – co to daje?

Dlaczego dostęp do coworkingu dla pracowników zdalnych może być tak atrakcyjnym rozwiązaniem? Ponieważ jest sposobem na poradzenie sobie z większością opisanych powyżej problemów.

Biuro coworkingowe jest stworzone dla osób pracujących zdalnie/jako freelancerzy

To przestrzeń zaprojektowana z myślą o szeroko pojętej pracy projektowej – zarówno pod kątem ergonomii, jak i atmosfery. Dlatego w dobrym coworkingu można realizować obowiązki w spokoju i komfortowo, nie przeszkadzając przy tym innym domownikom.

Coworking daje możliwość interakcji

Praca w domu może dawać poczucie wyizolowania i braku kontaktu „z ludźmi”. Coworking to miejsce na to, aby nawiązywać relacje z innymi lub po prostu wykonywać obowiązki w towarzystwie. Taki klimat sprzyja kreatywności i produktywności.

Biuro coworkingowe pozwala wyraźnie oddzielić pracę od życia prywatnego

Praca w coworkingu daje poczucie „wyjścia z domu” i pomaga mentalnie oddzielić obowiązki od spraw osobistych. Dzięki temu łatwiej jest przestawić się na zadaniowy tryb działania i wypracować równowagę między zadaniami zawodowymi a relacjami z bliskimi czy ukochanym hobby.

Jak wykorzystać coworking jako atut przy zatrudnianiu pracownika zdalnego?

Pracodawca, który chce zapewnić pracownikowi możliwość zdalnej realizacji obowiązków i dostęp do coworkingu, może:

  • sfinansować wynajem powierzchni coworkingowej w wybranym przez kandydata biurze,
  • zapewnić dostęp do sieciowych coworkingów – to dobra opcja dla pracowników, którzy są „cyfrowymi nomadami” i chcą mieć możliwość działania zawodowego w komfortowych warunkach bez względu na miasto oraz kraj pobytu.

Ten pomysł zainspirował Cię jako pracodawcę do działania? Skontaktuj się z naszym zespołem, a podpowiemy Ci, jak wcielić go w życie. Zapraszamy!