Ergonomia pracy biurowej – jak o nią zadbać w powierzchni flex?

Ile czasu spędzasz w pozycji siedzącej? Jeżeli wykonujesz typowo biurową pracę, zapewne co najmniej 6 godzin dziennie. To ¼ doby! Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o swój komfort za biurkiem. Co zrobić, aby praca biurowa nie kończyła się bólem kręgosłupa, problemami z krążeniem i ogólnym zmęczeniem? Oto, jak można zadbać o jej ergonomię w powierzchni flex.

Czy praca w powierzchni flex sprzyja ergonomii?

Można powiedzieć z całą pewnością, że odpowiednio dobrana powierzchnia flex sprzyja wysokiemu komfortowi pracy biurowej. Powód jest prosty: biura coworkingowe i serwisowane są projektowane i wyposażane właśnie z myślą o tych, którzy spędzają wiele godzin za biurkiem. Dlatego można tu znaleźć mnóstwo udogodnień – zarówno gdy chodzi o meble, jak również ogólną organizację przestrzeni.

Ale uwaga – pamiętaj o tym, że powierzchnie elastyczne są zróżnicowane. Nie wybieraj więc pierwszego lepszego coworkingu. Zwróć uwagę na to, jakie opcje wpływające na ergonomię pracy są dostępne w interesującym Cię obiekcie i oceń, czy będą dla Ciebie wystarczające. Jeżeli masz wątpliwości, śmiało odezwij się do nas – podpowiemy.

Jakie elementy wyposażenia powierzchni flex sprzyjają ergonomii?

Czego powinieneś oczekiwać od powierzchni flex, jeżeli planujesz spędzać wiele godzin za biurkiem? Oto kilka elementów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Ergonomiczne fotele

Fotel do długiej pracy za biurkiem powinien mieć:

  • wysokie oparcie, które zapewni stabilizację całego kręgosłupa,
  • regulację wysokości siedzenia oraz stopnia odchylenia oparcia,
  • funkcję „tilt”, która zapewni płynne „przemieszczanie się” fotela, tak aby dopasowywał się do Twoich ruchów;
  • podłokietniki, na których oprzesz ręce, np. pisząc na klawiaturze,

Każdy z tych elementów wpłynie na to, jak będziesz się czuć po kilku godzinach spędzonych na stukaniu w klawiaturę.

Biurka z regulacją wysokości

Trudno jest ustandaryzować wysokość biurka – zwłaszcza jeśli jesteś osobą niskiego lub wysokiego wzrostu, typowa pozycja blatu może być dla Ciebie nieodpowiednia. Dlatego najlepsza opcja to biurko z regulacją. Pozwoli ona zmieniać pozycję co jakiś czas.

Najlepsze rozwiązanie to takie biurko, które umożliwia również pracę na stojąco. Są takie obowiązki, które można wykonać, stojąc – to bardzo ważne, ponieważ kilkadziesiąt minut spędzonych w takiej pozycji może bardzo korzystnie wpłynąć na krążenie krwi i uchronić Cię np. przed obrzękami stóp po wielu godzinach siedzenia w bezruchu.

Oświetlenie, które jest korzystne dla wzroku

Oświetlenie w biurze, w pomieszczeniu przeznaczonym do pracy z komputerem powinno mieć natężenie co najmniej 500 luksów. Warto też zwrócić uwagę na jego barwę – powinna być neutralna lub lekko ciepła. W takich warunkach Twój wzrok nie będzie się szybko męczył, a jednocześnie zachowasz odpowiedni poziom koncentracji.

Czytaj także: 11 elementów, które wpływają na komfort pracy w biurze coworkingowym

Możesz zrobić więcej, aby Twoja praca w powierzchni flex była ergonomiczna!

Odpowiednie wyposażenie przestrzeni biura coworkingowego czy serwisowanego to tylko jeden aspekt, który wpływa na ergonomię. Ty również możesz o nią zadbać! Aby to zrobić:

  • raz na godzinę oderwij się od pracy przy komputerze na co najmniej 5 minut – w tym czasie najlepiej odetchnij na świeżym powietrzu albo w przeszklonej przestrzeni, spoglądając gdzieś w dal. Wzrok będzie Ci wdzięczny!
  • skorzystaj z podstawki na nogi, które pozwolą Ci utrzymać je w nieco uniesionej pozycji – to ważne dla krążenia;
  • wykonuj za biurkiem ćwiczenia – przeciągaj się i postaraj się ruszać stopami oraz całymi nogami.

Te proste rady mogą sprawić, że zakończysz dzień pracy bez bólu kręgosłupa i z energią na realizację swoich pasji.