Praca hybrydowa: jak wprowadzić ten model, żeby biuro nie świeciło pustkami?

Tydzień zdalnie, tydzień w biurze? A może 3 dni w firmie, a 2 dni w trybie home office? Praca hybrydowa ma wiele oblicz. Ten model jest bardzo atrakcyjny dla pracowników, ponieważ pozwala im zachować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Sęk w tym, że dla pracodawcy rodzi to poważne zagrożenie – a mianowicie takie, że biuro będzie świeciło pustkami i generowało niepotrzebne koszty. Jak temu zapobiec? Rozwiązaniem może być odpowiednio dobrane biuro serwisowane. Zobacz!

Praca hybrydowa – niekoniecznie bardziej z domu niż z biura

Praca hybrydowa to model, który pozwala część obowiązków wykonywać z domu. Zwłaszcza po okresie lockdownu związanego z COVID-19 wiele osób przyzwyczaiło się już do trybu home office – bez dojazdów, sztywnych godzin czy konieczności szykowania się do wyjścia. Dlatego pracodawcy, którzy dają swojemu zespołowi wybór, coraz częściej borykają się z pustkami w siedzibie i przepalonym budżetem na wynajem biura.

Wcale nie musi tak być! Żeby znowu zapełnić siedzibę, nie musisz się uciekać do ograniczania trybu zdalnego. Wręcz przeciwnie – uczyń pracę w biurze bardziej atrakcyjną. To właśnie klucz do sukcesu!

Co sprawi, że biuro firmowe stanie się ponownie atrakcyjnym miejscem do pracy?

Powyższe pytanie jest jednym z najważniejszych, na które musi sobie odpowiedzieć nowoczesny pracodawca. Czego zatem będzie oczekiwać pracownik, aby chciało mu się większość godzin spędzać w siedzibie firmy, a nie w home office?

Elastyczne godziny pracy

Jeżeli twoja firma pracuje w modelu projektowym, utrzymywanie sztywnych godzin zatrudnienia nie jest dobrym rozwiązaniem. Daj pracownikom możliwość wypracowywania etatu w dogodnym dla siebie czasie. Jedni będą chcieli zacząć wcześniej – tak, aby móc poświęcić popołudnia na hobby czy życie rodzinne. Inni mogą woleć późniejsze godziny, bo rano trzeba np. odwieźć dzieci do szkoły czy załatwić sprawy urzędowe. Możesz więc, co najmniej częściowo, dać swobodę co do harmonogramu pracy. Wyznacz np. dni i godziny, w których pracownicy muszą być w biurze – np. czas spotkań zespołowych, szkoleń czy innych eventów, w których muszą uczestniczyć wszyscy. Duża elastyczność może zachęcić do pracy z biura.

Uwaga, na to, na jak dużą elastyczność możesz sobie pozwolić, wpływają zasady panujące w biurowcu, w którym wynajmujesz przestrzeń. Jeżeli chcesz dać pracownikom pełną swobodę, upewnij się, że obiekt jest dostępny 24h.


Lokalizacja, która sprzyja łatwemu dojazdowi

Dobre biuro to takie, do którego łatwo dojechać, nawet w godzinach szczytu – a więc takie, które znajduje się w zasięgu komunikacji publicznej. Jeżeli jesteś na etapie wybierania siedziby, upewnij się, że jest dobrze połączona z różnymi częściami miasta oraz obszarami podmiejskimi. Możesz też pomyśleć o reorganizacji pracy biurowej i przejściu na model Hub and Spoke. Wówczas poza centralną siedzibą firmy, gdzie odbywają się najważniejsze spotkania i narady, wynajmujesz mniejsze obiekty w różnych dzielnicach miasta – takie, do których po prostu łatwiej i szybciej dojechać.

Postaw na przestrzeń, która pobudza do kreatywności

Nowoczesne biura coworkingowe, które cieszą się coraz większą popularnością, to nie tylko biurka, krzesła i sprzęt. To przestrzenie o wyjątkowym charakterze z bogatą gamą dodatkowych „atrakcji”. Duże, słoneczne patio, na którym można wypić poranną kawę z fenomenalnym widokiem na miasto? Strefa rozrywki z konsolą do gry? Przestrzeń do chilloutu z wygodnymi siedziskami i relaksującą muzyką? To tylko niektóre opcje, które niczym magnes przyciągną Twój zespół do biura.

Opisane powyżej rozwiązania nie wyczerpują oczywiście pomysłów na to, jak zachęcić pracowników do wykonywania obowiązku z biura. Jeśli jednak wybierzesz odpowiednie miejsce na swoją siedzibę, szanse na to, że nie będzie pusta przez większą część tygodnia są niewielkie. Zapoznaj się więc z biurami serwisowanymi, które możesz wynająć przy naszej pomocy i przekonaj się, jak wiele może zyskać Twój zespół!