Jakie są rodzaje elastycznych powierzchni do pracy

Powierzchnie elastyczne

Obecnie pojęcie elastycznych powierzchni do pracy czy też elastycznych biur jest używane coraz częściej. Spowodowane jest to przez zmiany zachodzące w modelu pracy. Co raz więcej firm rozważa wdrożenie takiej formy korzystania z powierzchni kosztem tradycyjnego najmu powierzchni biurowej. Ogólną charakterystykę powierzchni elastycznych znajdziesz w naszym innym wpisie: “Co to są biura elastycznie i czym różnią się od tradycyjnych biur na wynajem?”

Poniżej znajdziesz charakterystykę poszczególnych rodzajów powierzchni flex. Pamiętaj, że poszczególne opisy są pewnym uogólnieniem, a zakres usług w poszczególnych obiektach może się różnic od wskazanych poniżej. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o konkretnym obiekcie skontaktuj się z nami lub bezpośrednio z danym obiektem poprzez Deskpicker

Biurko elastyczne (hot desk):

Biurko typu “hot desk” jest to pojedyncze biurko do pracy. Najczęściej wynajmowane przez pojedyncze osoby, freelancerów lub małe zespoły. Są to biurka najczęściej zlokalizowane w ogólnodostępnej przestrzeni wspólnej obiektu, na open space. To właśnie tu najczęściej i najbardziej odbywa się coworking, czyli praca na współdzielonej powierzchni. 

Powierzchnia coworkingowa w WeWork Hotel Europejski
Powierzchnia coworkingowa obok biurek typu hot desk w WeWork Hotel Europejski, Warszawa

W przestrzeni tej jest od kilku do kilkudziesięciu biurek, a osoby posiadające abonament na “hot deski”, korzystają z tej powierzchni na zasadzie siadania w dowolnym miejscu, przy dowolnym biurku. Często w tego typu przestrzeniach można pracować na fotelach, kanapach, pufach i innych ciekawych miejscach. Pamiętaj, że najciekawsze miejsca i te przy oknie zajmowane są jako pierwsze, więc musisz przybyć wcześniej, aby zdążyć je zająć. W zależności od obiektu, dostęp do takich stanowisk pracy może być 24 godziny na dobę lub w innych wskazanych, krótszych godzinach.

Taka opcja stanowiska do pracy będzie najtańsza. Ceny rozpoczynają się od ca. 300 pln za stanowisko za miesiąc, jednak taka forma pozwala wynająć biurko nawet na godziny. W opłacie zazwyczaj masz możliwość korzystania ze wspólnej kuchni, gdzie znajdziesz bezpłatna kawę i herbatę, a za dodatkową opłatą skorzystasz z drukarki czy sali konferencyjnej. Jeśli obiekt oferuje również aktywności networkingowe, będziesz mógł w nich uczestniczyć.

Hot desk i przestrzeń coworkingowa w Workin Senatorska
Biurka typu hot desk w Workin Senatorska. Tuż obok powierzchnia wspólna z kuchnią i mniej formalnymi miejscami do pracy, Warszawa

Praca we wspólnej przestrzeni często jest wybierana przez freelancerów jako alternatywa dla “home office”. Praca w grupie (coworking), mimo że użytkownicy nie są z jednej firmy (choć mogą) jest bardziej inspirująca, pobudza motywację, dyscyplinuje, ale sprzyja również nawiązywnaniu kontaktów biznesowych jak i towarzyskich.

Biurko dedykowane (biurko stałe):

Biurka dedykowane różnią się od biurek elastycznych tym, że jest do Ciebie przypisane konkretne biurko i nikt poza Tobą na nim nie pracuje. Pozostałe udogodnienia i dodatkowe usługi, są praktycznie takie samie jak w przypadku biurek elastycznych.

Korzyścią wynikającą z tego rozwiązania jest możliwość pozostawienia na biurku swoich rzeczy. Nie musisz ich codziennie pakować i pozostawiać pustego biurka, które jutro mógłby wykorzystać ktoś inny. W obliczu sytuacji pandemicznych daje także większe poczucie bezpieczeństwa. Najczęściej biurka dedykowane znajdują się w wyodrębnionej, zamykanej przestrzeni, nieco bardziej kameralnej niż biurka elastyczne.

Biurka dedykowane w DOBRA Coworking
Biurka dedykowane w DOBRA Coworking. Możesz na nich zostawić swoje rzeczy, Warszawa

Dla biurek stałych możesz spotkać się z nieco dłuższym minimalnym okresem korzystania z takiego miejsca pracy. Najczęściej będzie to miesiąc. Ceny za stanowisko będą około 200-500 pln/miesięcznie wyższe od cen za stanowisko elastyczne w tym samym obiekcie.

Biuro serwisowane:

Biuro serwisowane, zwane również biurem prywatnym jest rozwiązaniem dedykowanym zespołom, MŚP i korporacjom. Może to być równie dobrze pokój 2-osobowy, jak i biuro 120-osobowe.

Minimalny okres najmu to miesiąc, ale może być i dłuższy. Z pewnością taki będzie jeśli chcesz dostosować biuro do swoich specyficznych potrzeb. Im więcej zmian oczekujesz na swojej nowej powierzchni (i pod warunkiem, że budynek na to pozwala technicznie), tym dłuższy okres najmu będzie wymagany przez właściciela, w którym to będzie musiał zamortyzować poniesione inwestycje na zmianę aranżacji.

Prywatne biuro w New Work Neopark
Prywatne biuro dwuosobowe tylko dla twojej firmy w New Work Neopark, Warszawa

Biuro serwisowane to wydzielona umeblowana (biurka i fotele) przestrzeń tylko dla twojego zespołu. Jest ona zamykana lub dostęp jest ograniczony kontrolą dostępu na kartę. Gdy wynajmujesz takie biuro, możesz również zazwyczaj zarejestrować firmę pod tym adresem. Recepcja obiektu będzie Cię wspierać w kwestiach administracyjnych, np. odbieranie poczty czy kierowanie twoich gości. W cenie masz możliwość korzystania z drukarki i sal konferencyjnych w określonym wymiarze. Biura serwisowane wybierają firmy wymagające prywatnej przestrzeni. Często są odpowiedzią na dynamiczy wzrost zespołu niemożliwy do zaplanowania zawczasu.

Jaki sposób elastycznej pracy wybierasz?

To, które z rozwiązań jest dla Ciebie najlepsze, będzie wynikać z charakteru twojej pracy i indywidualnych preferencji, a w przeważającej mierze z wielkości firmy i ilości osób, które mają znaleźć się w nowej przestrzeni. Jeśli prowadzisz dużo  rozmów telefonicznych o poufnym charakterze, lepiej pracujesz w ciszy i skupieniu, a wraz z Tobą w nowe miejsce przeprowadza się kilkanaście osób, wyborem będzie biuro prywatne. Jeśli jednak praca pozwala Ci na odrobinę swobody, nie masz problemu, gdy wokół Ciebie inne osoby rozmawiają, a zespół to 2-3 osoby, rozważ biurka elastyczne lub dedykowane.

Rozważ również połączenie obu rozwiązań! Pozwoli to zoptymalizować koszty i da możliwość w pełni korzystania ze wszystkich atutów każdego rozwiązania.

Wyszukaj najciekawsze obiekty na Deskpicker.